کارگاه آموزشی سی ان سی

کارگاه آموزشی سی ان سی ( طراحی و ساخت دستگاه سی ان سی )

کارگاه آموزشی سی ان سی. با دسته بندی مناسب جهت روش ساخت سی ان سی، شما خواهید توانست بهترین مکانیزم مورد نیاز خود را متناسب با هزینه و شرایط کارگاهی تعیین کنید و با یک برنامه ریزی صحیح به بهترین شکل دستگاه سی ان سی خود را بسازید.

در  کارگاه آموزشی سی ان سی ،  یک منبع بسیار کامل و جامع از انواع دیتاشیت و منابع قطعات سی ان سی به کارآموزان داده خواهد شد و کارآموزان در لیست گروه سازندگان سی ان سی دانشگاه صنعتی شریف قرار خواهند گرفت.

سرفصل دوره:
 • موتورها یا ستپر ، سرو موتور ، اسپیندل موتور – لینیر موتور – پلانر موتور ، اصول کارکرد و روش انتخاب آنها.
 •  PWM- درایوها – اینورتر ها – استابلیزرها.
 • انکودر ها ، خط کشهای CNC  ، میکرو سوئیچ ها ، پرکسیمیتی سوئیچ ها و انواع سنسور.
 • بال اسکرو ها ، لینیر گایدها ، بوش های ساچمه ای ، اسلاید گاید و … روش طراحی و انتخاب آنها.
 • تابلو برق ، تابلو اپراتوری ، انواع گلند ها و اتصالات ، انرژی گاید ها.
 • کنترلر دستگاههای CNC با ۶ درجه آزادی و اینتر فیس.
 • مروری بر آرت کم بعنوان نمونه نرم افزار CAD/CAM و گرفتن خروجی Gcode بعنوان نرم افزارهای طراحی قطعات.
 • نرم افزار طراحی سالید ورک Solid Work جهت طراحی دستگاهها و ماشین آلات.
 • مباحث دینامیک ، سینماتیک و سینماتیک معکوس در رباتیک و دستگاههای CNC و طراحی میز و بدنه.
 • هیدرولیک و وکیوم در CNC ها و روشهای طراحی آنها.
 • جداول تعمیر و نگهداری ، روانکاری و روغنکاری ، پرسش و پاسخ و عیب یابی.
 • صفحات تاچ اسکرین و برنامه نویسی آنها ، PLC و اصول آن ، از انتخاب تا برنامه نویسی.
 • کوپلینگ ها ، تسمه تایمینگ ها ، ترمز ها ، چرخدنده های شانه ای ، متعادل کننده ها.

همین حالا ثبت نام  کنید

شریف هیدرو-کارگاه آموزشی سی ان سی
شریف هیدرو-کارگاه آموزشی سی ان سی

کارگاه آموزشی سی ان سی ( اپراتوری سی ان سی )

کارگاه آموزشی سی ان سی. یکی از مهمترین پارامترهای کارکرد ماشینها ، اپراتورهای آنها می باشند . بعضا دو دستگاه CNC مشابه با دو اپراتور را شاهد هستیم که اپراتور با درک و تجربه بالاتر ، خروجی ها را با کیفیت بالاتر و زمان انجام کار کمتری تولید می کند ؛ اما اپراتور دوم علاوه بر کیفیت پایین و سرعت نامتعارف ، بعضا با تحت فشار قرار دادن دستگاه در موارد غیر ضروری ، به دستگاه آسیب وارد می نماید . پس اپراتور توانمند یکی از ستونهای ماشینکاری با CNC می باشند.

اگر می خواهید دستگاه بسازید باید بتوانید با دستگاه ساخته شده خود کار نمایید ، اگر می خواهید دستگاه سازی کنید باید اپراتوری را کامل بدانید و به کسی که دستگاه را به ایشان فروحته اید ، اپراتوری را آموزش دهید .

اپراتورها باید به انواع نرم افزارها تسلط کامل داشته باشند. بعضی از دستگاهها بصورت دو بعدی حرکت می کنند . نمونه این دستگاهها را می توان هات وایر HotWire در برش پلاستوفوم ، برش MDF و لترون در صنایع چوب و یا نقش و نگار و نوشته بر روی پلکسی و … بر شمرد . این طرح ها را می توان توسط نرم افزارهایی مانند اتوکد و کرل دراو ، که نرم افزارهای عمومی تری می باشند طراحی نمود و سپس توسط نرم افزارهایی مانند آرت کم ، پاورمیل و … آنها را تبدیل به Gcode نمود . بعضی از دستگاهها مانند برش شیشه نیازی به تبدیل برنامه های CAD و Corel به Gcode نمی باشد و دستگاهها مستقیما ورودی DXF و DWG را می خوانند .

برای اپراتور شدن باید اصول CNC را بدانید . گرچه در CNC های جدید ، اپراتورها وارد حیطه GCode ها نمی شوند ولی شما اطلاعات مختصری از آنها کسب کنید . نرم افزارهایی نظیر کرل – اتوکد – آرت کم – پاورمیل و …را که در ماشین آلات CNC کاربرد دارند را به صورت حدودی یاد بگیرید و بر نرم افزار تخصصی دستگاه خود کاملا مسلط شوید . به حجم براده برداری مناسب ، سرعت پیشروی و دور بهینه اسپیندل موتور در کارهای متفاوت برسید. اگر شما آرت کم کار حرفه ای شوید می توانید عکس دوستان و آشنایان را به صورت سایه ای حک نمائید یا با ابزارهای ساده منبت های حرفه ای بدست آورید .( احمد شخ مگر )

همین حالا ثبت نام کنید.